• Zentára érkezik a Szívverés a magasban fotókiállítás

Zentára érkezik a Szívverés a magasban fotókiállítás

2025. 05. 20.

A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében, a Zentai Városháza, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ és a Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület közreműködésével május 22-én nyílik meg a városházán Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítása. A tárlat középpontjában a harangok szimbolikus jelentése áll, kulturális szempontból a nemzeti emlékezet és a nemzeti összetartozás értelmezéseire épül.

Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítása a Kárpát-medence harangjainak és a magyarság történelmének sokszínű világába hívja a látogatót. E harangok hangjai örömben és bánatban, békében és veszedelemben is együtt rezdülnek, határokon átívelve találnak utat egy egész nemzet szívéhez.

A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében megvalósuló tárlat a nemzeti összetartozás gondolatát élteti, bemutatva a Kárpát-medence harangjainak és magyarságának örök tanúságtételét. „A harang összeköti az Eget a földdel, Istent azzal, akit az Ő képmására teremtett” – hangsúlyozta Berecz András; ezt a gondolatiságot képviseli a tárlat elrendezése is, a három részre osztható fotók a Szentháromságot idézik. A szemlélő, miközben a múltból a jelenbe ér, végigkísérheti a történelem évszázadait, útja a középkori, elnémult harangoktól az ékesen szóló harangnyelvekig vezet. A harang rendeltetése szerint is időt jelez, ünnepre, imára, emlékezésre hív, végső útra kísér, máskor veszedelemre figyelmeztet, az ellenség jöttét jelzi. Vajon létezik-e még olyan zenei eszköz, amely ugyanazon a hangon évszázadok óta ilyen sokféle érzést tud kiváltani? A kérdés a kiállítás számára fontos, hiszen „ezek a képek úgy szólítanak meg igazán, ha megérted a bennük foglalt időt” – írja a kiállításról Orosz István író, grafikusművész. A 24 tablóból építkező tematikus összeállítás grafikai munkáit Szepessy Béla festőművész, grafikus készítette.

Zenta neve kitörölhetetlenül bevésődött a magyar történelembe. A település a Tisza mentén fekvő vajdasági város, amely évszázadok óta fontos központja a délvidéki magyarságnak. Zenta nem csupán a dicső múlt emlékhelye, hanem a magyar identitás és kultúra határokon túli továbbélésének példája is. A város napjainkban is jelentős magyar közösséggel rendelkezik, ahol az anyanyelv, a néphagyományok, az oktatás és a kultúra szerves részei a mindennapoknak. Éppen ezért különös jelentőséggel bír, hogy Berecz András fotókiállítása Zentán nyílik meg. A tárlat témája – a harang mint az idő és az emlékezet megszólaltatója – szorosan kapcsolódik Zenta történelmi örökségéhez. A harang hangja, amely örömre és gyászra, imára és figyelmeztetésre egyaránt hív, párhuzamba állítható Zenta sorsával: a harc, az emlékezés és a túlélés városáéval. A kiállítás megerősíti azt a gondolatot, hogy a nemzeti összetartozás nem csupán földrajzi közelség kérdése, hanem a közös emlékeké, jelképeké és hangoké. A zentai városháza és zsinagóga falai között most olyan művészi tanúságtétel szólal meg, amely nemcsak a harangok időtlen üzenetét hordozza, hanem azt is megmutatja, hogy a magyar kultúra egysége határokon átívelve él és megszólít.

Május 22-én, csütörtökön 18 órától nyílik meg Berecz András fotókiállítása a Zentai Városházán. A megnyitón köszöntőt mond Berecz András Kossuth-díjas előadóművész és Bicskei Zoltán filmrendező, grafikus. Közreműködik a Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület.

A kiállítás 2025. május 22-től július 12-ig ingyenesen megtekinthető. Május 22. és július 5. között a Zentai Városháza, július 5. és 12. között a Kis zsinagóga szolgál helyszínéül.

A május 8-i, budapesti, a május 14-i, lendvai és a május 20-i, kolozsvári, a május 22-i, zentai megnyitót követően június 4-ig további három helyszínen, Beregszászon, Kassán és Csíkszeredában nyílik kiállítás.

A Szívverés a magasban-kiállítássorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában jött létre.