• Zarándoklat a látás mélyére

Zarándoklat a látás mélyére

2025. 05. 21.

Amikor egy életmű előtt fejet hajtunk, valójában nemcsak az alkotásokat ünnepeljük, hanem azt a belső világot is, amelyből mindez fakadt – azt a szellemi és lelki minőséget, amely egyszerre volt törékeny és elementáris, fegyelmezett és szenvedélyes. Karátson Gábor születésnapján erre az egészen különleges egyensúlyra emlékezünk: az íróra, a festőre, a grafikussá lett gondolkodóra, akinek életét áthatotta a keresés, a figyelem, a teljesség vágya – s akinek művészete, embersége és csendesen zsibongó bölcsessége ma is köztünk él. Karátson Gábor idén, május 21-én lenne kilencven éves. Ebből az alkalomból feleségét, Granasztói Szilviát kerestük fel, hogy együtt idézzük fel a művész, író, gondolkodó és szerető családapa emlékét.

Granasztói Szilvia a Karátson-lakásmúzeumban
Granasztói Szilvia, Karátson Gábor özvegye a Karátson-lakásmúzeumban

A teljes ember

Karátson Gábor azok közé tartozott, akik nem választották szét a művészi tevékenységet az élettől. Írás, festészet, grafika – ezek nála nem különálló alkotói területek voltak, hanem ugyanannak a belső világnak a különféle hangszerei. Művészi jelenléte nemcsak abban állt, amit létrehozott, hanem abban is, ahogyan jelen volt: csendesen, koncentráltan, mégis a teljes világot kinyitva maga körül.

Felesége, Szilvia így emlékezett vissza alkotói szenvedélyére: „Ha ihlete volt, bármeddig dolgozott, hihetetlen intenzíven belemerült, és teljesen átadta magát. Ha kellett, éjszaka is. Írás, festészet, grafika – mindegyik esetében teljes ihletett állapotban volt.” Ez az ihlet nem volt könnyű ajándék – intenzitása felemésztő is lehetett volna. De Karátson, miközben a legmélyebb forrásokból merített, az életét is tudatosan kezdte élni. Megérezte, hogy a kreativitás nemcsak adomány, hanem felelősség is.

„Azért óvtuk egymást, mert aki ilyen fokon túlhajtja magát, az könnyen kimerül. Fantasztikusan tartotta kezében az életét. Úgy döntött, hogy tudatosan él” – mesélte házastársa. Ez a tudatosság a művein is átsüt: gondosan felépített kompozíciók, ugyanakkor végtelen nyitottság a részletekre.

Karátson Gábor és Granasztói Szilvia házasságkötéskor készült fotója.
Karátson Gábor és Granasztói Szilvia házasságkötéskor készült fotója.

Gyermekrajz és a látás forradalma

Karátson Gáborban különleges módon élt a gyermeki tekintet. Nem naivitásról, nem is puszta érzékenységről volt szó – sokkal inkább arról a képességről, hogy a világot újra és újra képes volt frissen látni. Gyerekrajzokat gyűjtött, firkákat talált az aszfalton, és azt mondta: a gyerekek zsenik. Nem kedves szentimentalizmus volt ez, hanem mély meggyőződés: a gyermeki tekintet – a közvetlenség, az arányok megbontása, a szabályok nélküli vizualitás – a tiszta látás és őszinteség egyik formája. Nem felnőttként próbált “lenézni” a gyermeki szintre, hanem megőrizte annak a forrásait. Mindez nemcsak művészi, hanem etikai tett is volt: a világot nem meghódítani, hanem szemlélni akarta. Azt kereste, amit az ember nem uralhat – csak csodálhat.

Karátson Gábor alkotásai a lakásmúzeum falán.
Karátson Gábor alkotásai a lakásmúzeum falán.

A 12 éves Jézus a doktorok között – zarándoklat egy képhez

Karátson Gábor képzőművészeti alkotásai között kiemelt szerepet kap a 12 éves Jézus a doktorok között című festménye. Szilvia elmondása szerint zarándokol ehhez a képhez.

„Ez a kép őszinte, mintha ő is jelen lenne benne.”

Karátson festészete több mint látvány, világmagyarázat, melyben a Bibliához való viszonya különleges mélységeket kapott, ahol a tüzes színek mögött rejlő harmóniát próbálta megjeleníteni.

A természet – ars poetica és lételmélet

Karátson Gábor személyesen vett részt a történelem alakításában. Szilvia elmondása szerint „ők voltak azok, akik tüntetéseket szerveztek. Személyesen voltak jelen, élőláncot alkottak. Azt kutatta, hogyan kellene figyelnünk a természetre – ez volt az igazi ars poeticája.”

Ez a figyelem a természet iránt – a tiszteletteljes távolságtartás, a nem-beavatkozás etikája – összefonódott művészi filozófiájával. Karátson művészete a kínai gondolkodás hatását is magán viselte: a jin jelenléte, a csöndes lét, a dolgok messzeségben hagyása. „Minden a maga tényleges valóságában van jelen egy kínai szövegben, minden oda van rajzolva. Minden egyenrangúan van ott. Ez az élet biztosítéka: a ragadozói szemlélet pusztít.” (Részlet a Karátson-archívum oldalán található Szépek az utak interjúból: https://karatsonarchivum.hu/videotar-eredeti/)

Ez az elv a festészetében is jelen volt. A kompozíciók nem hódítóan közelednek, hanem meghívnak. A tekintet nem uralni akar, hanem részesülni. Ebben az alázatban rejlik Karátson Gábor művészetének valódi ereje.

A Faust illusztrálása – egy emberfeletti vállalás

Kevés magyar művész vállalkozott olyan monumentális alkotásra, mint Karátson, amikor teljes egészében illusztrálta Goethe Faustját. A munka nemcsak terjedelmében, hanem mélységében is páratlan: egy teljes képi univerzum született meg benne. Nemcsak illusztrációk ezek a szó hagyományos értelmében, hanem gondolati és vizuális párbeszédek. Karátson Faustja nem egyetlen olvasatot kínál, hanem kérdéseket vet fel: mi a tudás ára? Mi történik, ha az ember túllép saját határain? Mit jelent embernek maradni? A Faust-illusztrációkban nemcsak a művész, hanem a filozófus is megszólal – az az ember, aki a képeken keresztül gondolkodik, keres, vitatkozik.

A család és az emberi kapcsolatok dimenziója

Karátson Gábor nemcsak művészként élt példamutató életet, hanem emberként is. Családapa volt – olyan, aki jelen tudott lenni, aki nem csupán alkotott, hanem szeretett is. A feleségével való kapcsolat nemcsak érzelmi, hanem intellektuális közösség is volt: beszélgetések, közös utazások, közös látás. Szilviával két fiuk született: Dávid és János. Mindkettejükből természettudós lett: Karátson Dávid vulkanológus, Karátson János matematikus.

Zárszó: a szerkesztő gondolatai

Karátson Gábor művészete arra tanít, hogy nem mindent lehet megnevezni, birtokolni, uralni. Van, amit csak látni kell. Az ő életműve ilyen. Egyszerre közeli és távoli, egyszerre meghatóan személyes és egyetemes érvényű. Ezen a születésnapon nemcsak az emlékét idézzük fel, hanem újra elindulunk azokon az ösvényeken, amelyeket ő már bejárt. A képeihez, írásaihoz, gondolataihoz zarándokolunk. Karátson Gábor nem múlt idő. Karátson Gábor jelenlét.

 

További információk Karátson Gábor életművéről a Karátson Gábor Archívum és Kutatóműhely oldalán olvasható.