Versben oldódik a lélek
Versmegálló egy pláza közepén, egész napos programok az MNMKK Országos Széchényi Könyvtárban, József Attilát, Márai Sándort és még megannyi költőnagyságunkat idézi meg a Petőfi Kulturális Ügynökség költészetnapi programjai és tartalmai révén.
Versmegálló
Meginni egy kávét Für Anikóval, miközben Weöres Sándort szaval? Leülni Vitáris Iván mellé, hogy jellegzetes, öblös hangján felolvasson? Elbeszélgetni Vecsei H. Miklóssal arról, mi a szerelem? A Kultúra.hu Versmegállójában mindez megtörtént. A Petőfi Kulturális Ügynökség videókampányában Vecsei H. Miklós színművész, Für Anikó színművész, Vitáris Iván énekes-dalszerző, Juhász Anna irodalmár, Horváth Florencia költő és Harmath Artemisz gyerekirodalmár mellé ültek le a járókelők, hogy egy vers erejéig megpihenjenek a magyar kultúrában. Az Allee Bevásárlóközpont közepén berendezett nappali hatású térben könyvekkel, versekkel, beszélgetésekkel és felolvasással várták a hírességek az utca emberét, megmutatva azt, megmutatva azt, hogyan oldódik versben a lélek. A zsebkendőnyi térben sorra nyíltak meg az emberek és a művészek is a versek által.
„Ha egynéhány gondolatot ezek által a fantasztikus sorok által hazavihetnek, amit hozhattam vagy adhattam, akkor már nem voltunk itt hiába” – osztotta meg gondolatait Für Anikó színésznő a Versmegállóról.
Vitáris Iván énekes-dalszerző úgy vélte, nagyon más, ha az ember önmaga olvas valamit, mint ha hallgatja. „Jó kezdeményezés, hogy egy új értelmezési formát teremtünk” – tette hozzá. „Ezeket a találkozási pontokat pedig tudatosan fel kell nagyítanunk, mert a gondolkodásunkat, a világgal való kapcsolatunkat segítik” – emelte ki.
Vecsei H. Miklós szerint a versek világa egy olyan dimenzió, amely szavakon keresztül beszél szavakon túli dolgokról. „Kíváncsi voltam, hogyha leül valaki velem szemben és kimondja a vers címét, össze tudom-e rakni ez alapján az embert és a sorsát” – tette fel a kérdést a színművész.
A Versmegálló emlékezetes és olykor megható pillanatairól készült kisvideókat a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Kultúra.hu social media felületein követhetjük nyomon április 10. és 13. között.
József Attila 120, Márai Sándor 125
Április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük a magyar költészet napját 1964 óta. Az idei év azért is különleges, mert kettős jubileumot ünneplünk: április 11-én született 120 éve József Attila (1905–1937) költő, a modern magyar líra egyik legnagyobb alakja, valamint 125 éve Márai Sándor (1900–1989) író, költő, a magyar próza egyik meghatározó mestere is. Az évfordulós szerzőket megidézve Lovas Rozi színművész előadásában József Attila Itt állt az Isten a hátam mögött című versét, Rajkai Zoltán színművésztől Márai Sándor Zsoltár című költeményét hallhatjuk a Kultúra.hu felületein.
Mire gondolt a költő?
Sokszor hallottuk az iskolában a kérdést: „Mire gondolt a költő?” Háy János József Attila-díjas költő most gondolatai legmélyére enged be bennünket a Későn, ősszel című költeményéhez készült versvideóban. A különleges videóban először a szerző hangján, majd László Zsolt színművész tolmácsolásában hallhatjuk a verset és feledkezhetünk bele annak keletkezéstörténetébe.
Költészetnapi programsorozat az MNMKK Országos Széchényi Könyvtárban
Április 11-én a Petőfi Kulturális Ügynökség és az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár közös szervezésében valósul meg a költészetnapi programsorozat: könyvtári épületsétával, korabeli folyóirat-bemutatóval, tárlatvezetéssel, rendhagyó irodalomórával, a Toldi rajzfilm vetítésével, az Apa olvas – Kortárs gyerekversek és mesék című antológia zenés könyvbemutatójával, Zenés Olvasósarokkal és versmegzenésítő workshoppal várják az érdeklődőket.
A részletes program itt érhető el: https://fb.me/e/2YOuBjSYy
A Petőfi Kulturális Ügynökség az év során számos olyan programot és kampányt szervez, ahol a 2025-ben jubiláló írók és költők – többek közt Jókai Mór, Márai Sándor, József Attila, Rejtő Jenő, Nagy László – munkásságát helyezi fókuszba.