• Úton-útfélen

Úton-útfélen

2025. 04. 17.

Miért ragaszkodik Halász Kolos, azaz Co Lee a bohóc karakteréhez? Vajon melyik könyv érintette meg igazán a népszerű rappert? Melyik irodalmi főhősnek lenne feltétlenül helye a Bagossy Brothers Company-ben? Bagossy Norbert és Bagossy László azt is elárulják, hogy miről írnának szívesen egy könyvet. Mit tanult meg Alin Nicuta, a 4S Street zenekar frontembere a hegycsúcs felé vezető úton? Olvasásnépszerűsítő-videósorozatunk új fejezetében fény derül minden kérdésre.

Bagossy Brothers Company (Fotó: Hegyi Lily Júlia / PKÜ)
Bagossy Brothers Company (Fotó: Hegyi Lily Júlia / PKÜ)

Mikor útnak indulunk, soha nem tudhatjuk, hogy ki száll fel a következő megállónál és életünk részévé válik-e. De nemcsak a valóságban indulhatunk sorsfordító útra: képzeletünk is messzire vihet bennünket. Mint ahogyan a zene szárnyain és a dalszövegek világában is kalandozhatunk: akár alkotóként, akár fogyasztóként. A jövő olvasói-videósorozatunk legutóbbi részeiben Co Lee, Bagossy Norbert és Bagossy László, valamint Alin Nicut meséltek nekünk arról, merre visz, tart éppen az útjuk.

Co Lee #útközben

„Ha egy mese lenne az élet, te milyen karakter lennél benne?” – tettük fel a kérdést Co Lee-nak. „Egy vándor, muzsikus, udvaribolond” – felelte egyből a rapper. „Utad során folyamatosan visszatér a bohóc motívuma. Miért ragaszkodsz ehhez a karakterhez?” – érdeklődtünk. „Ez a gyermeki énnek az öröksége vagy annak megtartása. Az a látásmód, amit az ember gyerekként használ, még ha úgyis tűnik, hogy kikopik az idők során, de valójában mindig ott van, elérhető. És ez egy nagyon fontos perspektíva!” – felelte.

Vajon melyik könyvvel utazott a legmesszebbre Co Lee? „Van Alen Watts-nak egy könyve: A könyv – Az önmagad megismerését tiltó taburól. Ez volt az első olyan könyvem amire kicsit úgy tekintettem, mint a bibliámra. Igazából nem tudom megérteni, hogy hogyan férhet bele ennyi tudás ennyi oldalba. Szóval teljesen elvitt engem.”

Vajon melyik az a dalszöveg, amire úgy gondol a népszerű rapper, hogy bárcsak ő írhatta volna meg? „Az összes Cseh Tamás- és Bereményi Géza-dal. Ha konkrétat kellene mondanom, talán nem is tudnék. Hogy lehet ilyen egyszerűen, gyönyörűen írni arról, hogy két ember lemegy a boltba... Dohánymorzsák vannak a zsebeikben és tejet vesznek. Felfoghatatlanul szép!” – árulta el számunkra Co Lee.

Bagossy Norbert és Bagossy László #útközben

„Melyik irodalmi karakter illene a zenekarba?” – kérdeztük Bagossy Norbertet és Bagossy Lászlót. „Harry Potter. Nem tudom, hogy mit csinálna: mondjuk a tűzijátékot a színpadon” – válaszolta nevetve Bagossy Norbi.

S vajon melyik a kedvenc daluk, amit bárcsak ők szereztek volna? „Inkább a hangszerelésre gondolok: az Elefánt Kár című száma, az bitangul szól” – osztotta meg Bagossy Laci. „És Presser Gábortól a Majd Leonard” – tette hozzá testvére.

A beszélgetésből az is kiderül továbbá, hogy miről szólna egy általuk írt könyv, melyik dallal mutatkoznának be annak, aki még soha nem hallotta őket, és mi lenne a foglalkozásuk, ha nem zenélnének.

 

Alin Nicuta #útközben

Önismereti utazásban vehetünk részt, akkor is, ha felhúzzuk a túracipőt és nekivágunk a természetnek. Vajon mit lehet úgy igazán megtanulni a hegyre felfelé menet? „Lélegezni” – avatott be Alin Nicuta. És mi az, amit a hegyről lejövet? „Fájdalamt kibírni” – mondta.

Ma már bármikor bejárhatjuk a világot. De mit ne felejtsen el az, aki igazán messze megy?  „Ne felejtsen el hazalátogatni” – emelte ki a frontember.  

Alin Nicuta azt is elárulta, hogy melyik költőnkkel ülne le szívesen beszélgetni, milyen nyelven olvas, alkot, és melyik olvasásélménye a legemlékezetesebb.

A könyvtári kihívás kampányunk tovább folytatódik, tarts velünk hétről hétre a Petőfi Kulturális Ügynökség Facebook- és Instagram-felületein!