• Tündérkerti pomológia

Tündérkerti pomológia

2025. 03. 18.

Miért fontos, hogy megőrizzük a régi magyar gyümölcsfajtáinkat? Hogyan függ össze a gyümölcsészet és a kultúra? Miért jelenthet gyógyírt a klímaszorongásra a Tündérkerti pomológiában rejlő hasznos tudás? Többek közt erről is beszélget a Ambrus Lajossal és Kovács Gyulával, a könyv szerzőpárosával Demeter Szilárd író, filozófus, a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) igazgatósági elnöke a március 23-i könyvbemutatón a Nemzeti Színházban.

„Az Ambrus Lajos – Kovács Gyula által jegyzett Tündérkerti pomológia nem klasszikus gyümölcstan, sokkal inkább egy hagyományainkkal átitatott kultúr- és mentalitástörténet, amely a gyümölcsöt életünk nélkülözhetetlen részeként fogja fel. Kovács Gyula erdész évtizedekkel ezelőtt szűkebb pátriája, Göcsej gyümölcseit kezdte számba venni, munkája nyomán mára Kárpát-medence-szerte több száz „tündérkert” vált közösségösszetartó erővé, kultúrateremtő hellyé is. Ez a Tündérkert ma a legnagyobb gyűjteményes „génbank” Közép-Európában, amely 3600 termő gyümölcsfajtát számlál. A könyv mögött ez a nemzeti kincs áll – nélküle ez a munka sem születhetett volna meg.

A Tündérkert mellett a másik „szereplő” a Kert-ember, aki a hagyomány sokféleségével találkozik, és igyekszik benne tájékozódni. Ugyan a múlttal, az eltűnő, régi fajtákkal bíbelődik, ám közben újragondolhatja jelenét is. Ebből a sokféleségből választhat, mert tudja, hogy a kert gazdagsága és sokfélesége saját tisztánlátását segíti. Nélkülük, a Tündérkert és a Kert-ember nélkül szegényebb lenne életünk.” Olvashatóak Ambrus Lajos gondolatai a könyv fülszövegében.

A gazdagon illusztrált kötet a Culinaria Hungarica sorozatban jelenik meg (Nagy almáskönyv; Kakastaréj; Régi szegedi konyha), több mint félezer színes képpel: archív gyümölcs- és kertábrázolásokkal a középkortól kezdődően, valamint több száz tündérkerti gyümölcsfotóval.

A szerzők a Tündérkert-mozgalom szervezői, apostolai: Kovács Gyula (1962) Prima Primissima-díjas és Makovecz Imre-díjas erdész Pórszombatról és Ambrus Lajos (1950) József Attila-díjas író Egyházashetyéről.

A Tündérkerti pomológia a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Kortárs Kiadó közös kiadásában jelenik meg.

A kötetbemutató apropóján a könyvben foglalt tudásról, tapasztalati bölcsességről, a könyv értékvilágáról, kép és szöveg különleges összhangjáról Ambrus Lajossal Pál-Lukács Zsófia készített interjút a Kultúra.hu-n.

Pál Lukács Zsófia: Kovács Gyula Európa legnagyobb egy nemzethez tartozó gyűjteménye mintegy 3600 gyümölcsfajtát tartalmaz. A könyv ismeretanyaga értelmében hogyan látja a pomológia és a hozzá kapcsolódó Tündérkert-mozgalom jövőjét, célkitűzéseinek jövőállóságát?

Ambrus Lajos: Ebből a szempontból bizakodó vagyok. Ez egy olyan kezdeményezés, amely alulról jön, nincs semmiféle intézményes formája, nincs benne hierarchia, nincs benne főnök és beosztott, nincs benne pénz – azok vesznek részt benne, akik szeretnének, s akik szívből csinálják. Ezt kell társadalmasítani. Ez a kezdeményezés mély és értelmes dolog; ezért érdemes élni, hogy az ember ilyenben részt vegyen és az embertársai boldogulását segítse elő. Egyáltalán, örömet tudjon okozni másoknak.

A teljes interjú itt olvasható el.