Továbbvinni a lángot
A Halmos Béla Program március 29-én gálaesttel ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját, így névadójának gazdag szellemi örökségét. Halmos Béla Széchenyi-díjas népzenekutató, előadóművész egész életében arra törekedett, hogy mindenki örömét lelje a népzenében, annak akár hallgatójaként, akár előadójaként. A rendezvénynek a Hagyományok Háza színházterme ad otthont.
Halmos Béla (1946–2013) több évtizeden keresztül fáradhatatlanul dolgozott a magyar népi kultúra és a táncházmozgalom ügyéért. Egész életét átszőtte a zene és annak szeretete. A kezdetektől fogva a táncházmozgalom tevékeny résztvevője volt: zenészként, oktatóként, szervezőként, népzenegyűjtőként és kutatóként egyaránt. A Petőfi Kulturális Ügynökség kezelésében álló Halmos Béla Programirodának – mely az NKA Halmos Béla Program Kollégiumának alprogramja – alapvető célkitűzése e szellemi hagyaték nyomán a népzenével foglalkozó művészek támogatása.
A gálaesten különleges koncerttel idézik fel Halmos Béla emlékét: legendás előadók lépnek színpadra, egykori zenésztársai, barátai, tanítványai is közreműködnek, akiket sok emlék, a közös gyűjtések és muzsikálások kötnek össze. A koncerten a Kárpát-medence legkülönfélébb kistájainak dallamai csendülnek fel, a színpadon több generáció előadói váltják egymást. Közreműködik többek között a Muzsikás együttes, Csoóri Sándor és Fiai, az Egyszólam együttes, a Gázsa zenekar és a Bazseva zenekar. A műsor szerkesztője Mohácsy Albert népzenész, az est házigazdája pedig Kiss Balázs táncművész lesz.
„Azért születtem, hogy a Trianon által szétszabdalt magyar nemzetet összehegedüljem” – eleveníti fel Mohácsy Albert Halmos Béla sokat idézet gondolatát, ami a gálaest mottójául is szolgál. „Bő ötven évvel a táncházmozgalom indulását követően ugyanis felnőtt már annyi népzenész generáció, hogy érdemes őket egy színpadra szólítani, összehegedültetni” – meséli Mohácsy Albert. „Halmos Béla munkássága egybecseng azzal a gondolattal, miszerint a hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása. A magam szikráját tőle kaptam, kerek negyven évvel ezelőtt. Ezért is nagy megtiszteltetés, hogy a gálaestnek szerkesztője lehetek” – zárja szavait.
S hogy kik is repítik el a résztvevőket a zene szárnyain? A 2023-ban 50 éves fennállását ünneplő Muzsikás együttes Magyarország egyik zenei nagykövete, nemzetközi hírű Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas magyar népzenei együttes. 2008-ban az együttes a legrangosabb nemzetközi világzenei elismerésének, a World Music Expo WOMEX-díjának kitüntetettje volt. Gyimesi, kalotaszegi és szászcsávási muzsikát hallhatnak tőlük.
Ifj. Csoóri Sándor Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas dalszerző, a hazai hangszeres népzenei mozgalom egyik elindítója, a Muzsikás együttes és a Magyar Dudazenekar alapító tagja, aki ezúttal két fiával, Sündivel és Bendegúzzal áll színpadra. Széki és ördöngösfüzesi vonós muzsikát hallhatnak előadásukban.
Az Egyszólam együttes 1986 tavaszán alakult, alapítóinak meghatározó közös élménye a paraszti hagyományban megszólaló egyéni ének és hangszerjáték kifejező ereje. A dél-dunántúli zenei hagyomány mellett a magyar nyelvterület más tájáról is hoznak dallamokat, főleg olyan vidékekről és mesterektől, amelyekhez és akikhez az együttes tagjait szoros személyes kapcsolatok fűzik. Dudaszó, furulyák, az ütőgardon időtlen zúgása és tiszta, sallangmentes előadásmódú énekhang jellemzi játékukat. A gálaesten hármas formációban lép fel az együttes.
A Papp István „Gázsa” által alapított Gázsa zenekar 1993-ban alakult meg a Budapest Táncegyüttes zenekaraként olyan zenészekből, akik már hosszú évek óta foglalkoztak a magyar népzenével. A zenekar a hagyományos vonószenekari felállásban játssza Erdély és Magyarország különféle tradicionális-népzenéjét. Az est első fellépőjeként magyarkirályfalvi, méhkeréki és székelyszenterzsébeti összeállításokkal alapozza meg a hangulatot zenekarával.
A Bazseva zenekar azzal a céllal alakult, hogy megmutassa, a magyar népzene sosem mehet ki a divatból. Megunhatatlan, mint a hazaérkezés. A tagokat összeköti a magyar népzene iránti szeretet és a folklorisztikus hagyományok tisztelete, mindnyájuk életének központi eleme a zene, tanulják, tanítják, hallgatják és játsszák.
A gálaestre az érdeklődők itt tudnak jegyet vásárolni. A programot követően a Hagyományok Háza táncházra várja az érdeklődőket, mely külön belépőjeggyel látogatható. A pedagógus, diák, nyugdíjas, szakmai és sajtó jegykedvezmények a Hagyományok Háza jegypénztárában érvényesíthetők az adott igazolvány felmutatásával.