• Szönni, fonni nem tudok, de táncolni jól tudok

Szönni, fonni nem tudok, de táncolni jól tudok

2025. 05. 28.

„Én is lennék hazai, Ha megkérne valaki. Szönni, fonni nem tudok, De táncolni jól tudok.”

Gyimes a Keleti-Kárpátok vízválasztóján, annak legnagyobb, több tíz kilométer hosszan, a Csíki-havasokból Moldvába futó Tatros folyója völgyében terül el. Három nagy települése Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk, a történelmi Magyarország legkeletibb határa. A nagy folyóvölgyből nyíló lefutó patakok mentén települt meg a népesség. E területek eredetileg a szomszédos csíki székely települések legelőbérletei voltak. Maguk a gyimesi csángók is legfőképp ezekről a településekről ideköltözött székelyek vagy Moldvából idevándorolt magyarok. A Székelyföld és Moldva irányából egyaránt érkezők első állandó telepeit egy 1747-ben keletkezett csíkszentmiklósi egyházlátogatási jegyzőkönyv írja le, mely szerint ebben az időben a gyimesi Lok területén tizenegy család, összesen hatvanhárom lélek telepedett meg szétszórt tanyákon.

„Feljött a nap tisztulásra, / Indulni kell más szállásra. / Más szálláson meg kell állni, / Ott más szokást kell tanulni” (gyimesi lakodalmi csujjogatás).

A gyimesi csángók az azóta eltelt több mint két és fél évszázad során az őket körülölelő tájat minden vonatkozásában kiismerték, s közben a vadont hegyvidéki kultúrtájjá alakították. Ma csaknem tizennégyezren élnek abban a negyven patakban (így nevezik a településrészeket), amelyet Gyimesnek hívunk. Határhelyzetük révén számos kárpáti és moldvai hatást is befogadva alakították ki sajátos kultúrájukat, mely településeik szétszórtsága ellenére is igen egységes, köszönhetően a határra szorultságukból fakadó elzártságnak.

A Nagy Figurák című sorozat harmadik epizódjában Gyimesbe utazunk, és Blága Károly „Kicsi Kóta” tarisznyájában kutakodunk. Kivesszük belőle a féloláhost.

A  teljes ajánló elolvasható a Kultúra.hu cikkében. 

Kultúrahordozó

Márkáink