• „Nem meghódítani kell a természetet, hanem benne élni”

„Nem meghódítani kell a természetet, hanem benne élni”

2025. 03. 25.

Miért fontos, hogy megőrizzük a régi magyar gyümölcsfajtáinkat? Hogyan függ össze a gyümölcsészet és a kultúra? Miért jelenthet gyógyírt a klímaszorongásra a Tündérkerti pomológia című könyvben rejlő hasznos tudás? Többek közt ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk az Ambrus Lajos József Attila-díjas író és Kovács Gyula, Prima Primissima díjas erdész, pomológus által közösen jegyzett könyvét fellapozva. A kötet a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Kortárs Kiadó közös kiadásában, a Gyümölcsoltó Boldogasszony napjához kapcsolódva jelent meg.

Fotó: Csiki Vivien / Petőfi Kulturális Ügynökség
Fotó: Csiki Vivien / Petőfi Kulturális Ügynökség

Március 25-én van a Gyümölcsoltó Boldogasszony napja. A katolikus egyház számára ez a nap őrzi az Angyali Üdvözlet, Jézus Szentlélektől való fogantatásának emlékét. De nemcsak egyházi ünnepként, hanem a népi hagyományokban is kiemelkedő szerepet kap a Gyümölcsoltó Boldogasszony napja: ez a termékenység, a természet és az ember közötti kapcsolat megújulásának ideje. A néphagyomány szerint ez a nap a legideálisabb a fák oltására és szemzésére.

Tündérkerti pomológia régi hiányt igyekszik pótolni, hiszen az elmúlt időszakban nem született átfogó jellegű mű a témában.  A könyvbe válogatott, Kárpát-medencében őshonos gyümölcsfajták eredettörténetét ismerhetjük meg. A könyv több mint egy klasszikus gyümölcstan, egy hagyományainkkal átitatott kultúr- és mentalitástörténet, amely a gyümölcsre életünk nélkülözhetetlen részeként tekint.

Ambrus Lajos (Fotó: Csiki Vivien / Petőfi Kulturális Ügynökség)
Ambrus Lajos (Fotó: Csiki Vivien / Petőfi Kulturális Ügynökség)

„Kovács Gyula erdész évtizedekkel ezelőtt szűkebb pátriája, Göcsej gyümölcseit kezdte számba venni, munkája nyomán mára Kárpát-medence-szerte több száz „tündérkert” vált közösségösszetartó erővé, kultúrateremtő hellyé is. Ez a Tündérkert ma a legnagyobb gyűjteményes „génbank” Közép-Európában, amely 3600 termő gyümölcsfajtát számlál. A könyv mögött ez a nemzeti kincs áll – nélküle ez a munka sem születhetett volna meg” – emelte ki Ambrus Lajos, a könyv egyik szerzője.

A magyar kultúrtörténetben számos gyümölcsfajta kötődik neves íróinkhoz és történelmi személyiségeinkhez. A könyvben felbukkan többek közt Deák Ferenc, Petőfi Sándor, Kossuth Lajos, Zrínyi Miklós és Jókai Mór neve is.

Kovács Gyula (Fotó: Csiki Vivien / Petőfi Kulturális Ügynökség)
Kovács Gyula (Fotó: Csiki Vivien / Petőfi Kulturális Ügynökség)

Kovács Gyula pomológus úgy véli, hogy egy nép addig marad meg, ameddig kultúráját megőrzi. „Nem meghódítani kell a természetet, hanem benne kell élni. Ha ezt megértjük, akkor működik a rendszert, ahogyan a Tündérkert is. Amikor gyümölcsöt oltunk, például Petőfi-körtefáját, akkor azt az egész históriát adjuk vissza, nemcsak a fát, hanem az egész kultúrát adjuk tovább” tette hozzá.

„A kovászemberek olyan személyek, akik jóval a saját egyéni érdekeiken túlmutatóan tudnak valami olyan teljesítményt felmutatni, ami megerősíti, megemeli és megtartja a nemzetet, és ez a két ember ilyen ember” – hangsúlyozta Demeter Szilárd író, filozófus, a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) igazgatósági elnöke, utalva a szerzők értékmentő és - teremtő munkásságára.

A gazdagon illusztrált kötet a Culinaria Hungarica sorozatban jelent meg (Nagy almáskönyv; Kakastaréj; Régi szegedi konyha), több mint félezer színes képpel: archív gyümölcs- és kertábrázolásokkal a középkortól kezdődően, valamint több száz tündérkerti gyümölcsfotóval. A könyv illusztrációit Kesselyák Rita kortárs festő festette, valamint a Biodiversity Heritage Librarytől és a USDA Pomological Watercolor Collectiontól származik. A gyümölcsökről az egyedülálló műtermi felvételeket Sulyok Miklós fotós készítette.

A kötet megvásárolható a Kultúra.hu webshopjában, a Kortárs Kiadó weboldalán keresztül és a nagyobb könyvesboltokban.

A Petőfi Kulturális Ügynökség számára kiemelten fontos misszió, hogy a népi kultúránkban és hagyományainkban rejlő hasznos tudást újra köztudatba emelje. Ezt a célt szolgálja a Kultúra.hu YouTube-csatornáján elérhető és több mint negyven epizódot számláló Petőfi Akadémia című sorozat, amelyben gyakorlati tudásra tehetünk szert többek közt a gyümölcsészet és az állattartás terén.