• Magyarságunk és kultúránk összeköt

Magyarságunk és kultúránk összeköt

2025. 06. 02.

A könyvek nemcsak történeteket hordoznak – kapcsolatokat is teremtenek. Összekötik az embert a múlttal, a gyerekeket a szülőkkel, az olvasót az alkotóval, s legmélyebben: a közösségeket egymással. Ezt a tapasztalatot erősítik meg a külhoni magyar könyvvásárok is, amelyek a magyar nyelvű könyveken és a kulturális élményen keresztül képeznek hidakat, éljünk bárhol a világban. Június 4-én van a nemzeti összetartozás napján, ennek apropóján készítettünk egy összeállítást a Csíkszeredai Könyvvásáron és a SepsiBook-on szerzett tapasztalásainkból.

Idén májusban két városban is megtapasztalhattuk ezt a fajta szellemi és érzelmi összekapcsolódást: a SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztiválon Sepsiszentgyörgyön, valamint a Csíkszeredai Könyvvásáron. Két város, két rendezvény, mégis egy közös történet: az irodalom erejével újra és újra megtalálhatjuk egymást, bárhol is éljünk.

Csíkszereda: a könyvek és a találkozások ünnepe

A Petőfi Kulturális Ügynökség partnerségében megvalósuló programok között elsőként Farkas Wellmann Endre babérkoszorús költő, szerkesztő, műfordító, a Kultúra.hu főszerkesztő-helyettesének rendhagyó irodalomóráján az idén száz éve született Nagy László szerelmi lírájában mélyülhettek el az érdeklődők. Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője Dr. Szöllősy Tibort, az egykori, csernobili atomerőmű kettes zónájának ideggyógyász-főorvosát kérdezte nemrég megjelent kötetével kapcsolatban: a beszélgetés ritka, belső nézőpontot adott a traumatikus történésekről.

Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai program vezetőjének eseményein valóságos irodalmi találkozásokká alakultak ki: Tóth Krisztina, Száraz Miklós György, Dresch Mihály és Kollár-Klemencz László is beszélgetett az olvasókkal. A PKÜ Radnóti-kiállítása különösen erős szimbolikus üzenetet hordozott: olyan kérdéseket boncolgatva, hogy az emlékezet, a nyelv és a jelen költészete hogyan kapcsolhatja össze a nemzedékeket – és a nemzetrészeket.

Csíkszeredai Könyvvásár színpadi jelenet
Csíkszeredai Könyvvásár színpadi jelenet
SepsiBook: ahol az irodalom lélegzik

Sepsiszentgyörgyön a SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztiválon újra bebizonyosodott: az irodalom nemcsak szöveg, hanem közösségi élmény is. A rendezvény nemcsak könyvvásár volt, hanem szellemi zarándoklat – ahol a vers, a mese, az ima és a zene együtt formálta az otthonosság érzését. A fesztivál programja különösen mély és őszinte beszélgetéseket kínált: Visky András és Mátyus Melinda az emlékezés, a test, a hit és a gyász drámai pillanatait osztották meg a közönséggel, míg Lackfi János a beszélgetés során az imádság és a gyógyulás útjait tárta fel költészetében.

Lackfi János: A szavak hitével beszélgetése Juhász Annával
Lackfi János: A szavak hitével beszélgetése Juhász Annával
A gyerekek is otthonra találtak

Mindkét esemény különös figyelmet fordított a legfiatalabbakra is. A SepsiBook MeseCentrumában Marék Veronika tolmácsolásában hallhattunk mesét három generáció csillogó szemű közönsége előtt, míg az Apa olvas könyvbemutatón családok fedezhették fel újra az olvasás közös örömét. A Csíkszeredai Könyvvásáron papírszínház, meseolvasás, biológiaóra, társasozás, koncertek és kézműves programok várták a gyerekeket – olyan élmények, amelyek nemcsak olvasóvá, hanem közösséggé is formálnak.

PKÜ MeseCentrum Szerelmes állatok programja
PKÜ MeseCentrum Szerelmes állatok programja
Olvasni annyi, mint kapcsolódni

A Kárpát-medencei könyvvásárok alkalmával nemcsak az irodalmat, hanem a magyarság közösségét is ünnepeljük. A közös nyelv, a közös emlékezet mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a kultúrán keresztül újra és újra felismerjük: az otthon nemcsak földrajzi hely, hanem közösen kimondott szó, együtt megélt történet, közösen megtartott hit.

Radnóti-kiállítás a SepsiBookon
Radnóti-kiállítás a SepsiBookon

A könyvvásár tehát nemcsak esemény – hanem híd, amelyen át egymáshoz találunk. Mert minden kötet, amelyet együtt olvasunk, egy újabb lehetőség arra, hogy megértsük egymást – és önmagunkat, és azt, hogy a kultúra által újra és újra otthonra lelhetünk egymásban.

Kultúrahordozó

Márkáink