Hazádnak rendületlenül
Haza: e szó oly sok képzetet kelthet bennünk. Gondolhatunk földrajzi értelemben arra a helyre, arra az országra, ahol élünk. Kulturális és történelemi értelemben arra a nemzetközösségre, ahová tartozunk: arra a nyelvre, amit beszélünk, azokra a szokásokra, amelyek egyszerre összekötnek és meg is különböztetnek bennünket másoktól. Érzelmi síkon pedig arra a helyre, amely a biztonságot, a keretet, az otthont, a hajlékot nyújtja számunkra. A haza tehát több egy földrajzi értelemben vett területtől: egy olyan határokon átívelő közösség egésze, amelynek van múltja, jelene és jövője. S hogy mit jelent Böszörményi-Nagy Gergelynek, a Brain Bar alapítójának? Alább mindenre fény derül!
Böszörményi-Nagy Gergely hatévesen eladta a matchboxait, és az abból szerzett bevételből megvette a Talányok, titkok, rejtélyek című könyvet, amire már régóta áhítozott. „A valóság sokkal izgalmasabb minden kitalált történetnél” – állt a könyv hátlapján, s ez azóta is meghatározó mondat számára.
Azt is megtudhatjuk, hogy miről adna elő Jókai Mór a Brain Bar jövőfesztiválon, és kiderül, melyik könyvet ajánlaná a haza, jövő és hagyomány hívószavakat hallva.
Melyik a legkedvesebb könyve Böszörményi-Nagy Gergelynek? „Különböző életszakaszokban más és más. Ha az elmúlt éveket kérdezed, akkor azt mondom, hogy Suzanne Simard A bölcs erdő titkai című könyv az. Egy olyan erdész önéletrajzba oltott tudományos műve, aki valamikor a '80-as években felismerte azt, hogy a fák a föld alatt együttműködnek, majdnemhogy emberi módon segítik és támogatják egymást. Az idős fák az általuk felhalmozott mindenféle ásványi anyagot és tápanyagot a fiatalabbaknak továbbítják a haláluk előtt” – osztotta meg.
„A történeti mélység és a szórakoztató stílus keveredik benne, ezért megunhatatlan A Pendragon legenda – emelte ki Szerb Antal könyvét Böszörményi-Nagy Gergely. Szó esik továbbá arról is, mi a legnagyobb illúzió, amely körülvesz bennünket, ki az a filozófus, akit jó lenne, ha többen ismernének, és melyik idegennyelven lenne jó megtanulni olvasni.
A könyvtári kihívás kampányunk tovább folytatódik, tarts velünk hétről hétre a Petőfi Kulturális Ügynökség Facebook- és Instagram-felületein!
Böszörményi-Nagy Gergellyel Bonczidai Éva beszélgetett múltunkról, jövőnkről és jelenünkről a Magyar Kultúra magazin Szabadság-lapszámában.