Első hang, első láng – így születik a zenéből közösség
Örömzenével telt meg a Kobuci Kert június 10-én: a Magyar Kultúráért Alapítvány, a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Miskolci Egyetem által létrehozott Póka Egon Művészeti Akadémia Könnyűzenei Intézete látványos zárókoncerttel búcsúztatta első tanévét. A színpadon a friss tehetségek és tanáraik pörgették fel a hangulatot, stílusosan, gálakoncerttel zárva az évet. A Petőfi.hu-n képes összeállítással és körkérdéssel számolunk be az alkalomról.
Vajon hogyan élték meg a tanárok, a diákok a koncertre való felkészülést és a fellépést? Következzen néhány idézet!
„Remek egy éven vagyunk túl, a PEMA első évén, ahol bátran kijelenthetem, hogy legalább annyit tanultunk, mint a szuper hallgatóink. Libabőrös élmény volt látni, hogy egy év alatt milyen közösség alakult ki, és a legnagyobb boldogsággal tölt el, ahogy örömmel, szenvedéllyel, mosolyogva látom játszani ezeket a csodálatos embereket, akik a PEMA első évfolyamához tartoznak. Óriási este volt!”
Lee Olivér (gitár főtárgy oktató)
„Életre hívni egy új egyetemi képzést, ott lenni egy intézmény születésénél és látni az első évfolyam lépdeléseit – egészen különleges élmény! Olyan fejlődéseket, változásokat tapasztalhattunk meg, amelyek a hallgatók és az oktatók számára is meghatározó, felejthetetlen és inspiráló tapasztalások. Számos saját dal született, rengeteg évközi koncert, vizsgabemutató valósult meg, és a Kobuci Kertben lezajlott gálakoncerttel méltóképpen megünnepeltük, hogy igazi összetartó és szerető családdá váltunk!”
Szakadáti Mátyás (intézetigazgató, zenekari gyakorlat vezető)
„Először is szerencsésnek érzem magam. Elsőnek kezdhettük el képzést a Póka Egon Művészeti Akadémián. Ezért is volt fontos számomra ez a szemeszterzáró gálakoncert. (…) Egész évben, az ország legjobb zenészeitől, tanáraitól tanulhattunk, nemcsak zenei téren fejlődtünk, hanem a látásmódunk is alakult. Azon dolgoztunk egyaránt a főtárgy- és a zenekari órákon, hogy ez a szemeszterzáró gálakoncert a legszínvonalasabban valósuljon meg, illetve egyénileg és zenekarilag is fejlődjünk. Magam részéről, olyan hangszeres tudást sajátíthattam el gondolati és technikai szinten, amit a tanáraimnak és zenésztársaimnak köszönhetek – ezt a tudást máshol nem igazán lehet megszerezni.”
Borsos Attila (szaxofon szakos hallgató)
„Nagyon különleges élmény volt. Egyrészt azért, mert ez az este csak rólunk szólt. Mivel mi vagyunk az első évfolyam, így ez egy megismételhetetlen koncert volt, jövőre még többen leszünk. Egy elképesztően jó közösség alakult ki, nagyon szeretünk együtt zenélni, és ezt a közönség is láthatta. Nem utolsó sorban pedig hatalmas élmény volt a tanárokkal, zenészlegendákkal – Fehérvári Attila, Pintér Zsolt, Ferenczi Gyuri, Tátrai Tibusz – egy színpadon állni.”
Kisvári Bence (dob szakos hallgató)
„Közhely, de méltó megkoronázása volt az évzáró zenekari vizsgakoncert annak a hosszú évek munkájával megtervezett, egy éve működő oktatási koncepciónak, amiről mindenki kíváncsian várta, hogy mi fog belőle kisülni. A koncerten megmutatkozott a magas szakmai minőség, a lelkes művészi és előadói attitűd, és sok-sok kreatív energia. A helyszín nyújtotta hangulat és körülmények hagyták, hogy az évfolyamra jellemző szerethető báj végig része legyen az élménynek mindezek mellett. Diákjainkból sütött a tehetség és az előadói öröm. Külön hab volt a tortán, hogy jelentős közönség jött el meghallgatni az első évfolyamosainkat.”
Fehérvári Attila (basszusgitár főtárgy oktató)
„A szemeszterzáró gálakoncertünk maximálisan túlmutatott magán, részemről mindenképp többszörös jelentéssel bírt. A koncert maga nagyon izgalmas volt – de ezt lehetett tudni, hiszen amikor ennyi tehetséges ember, ilyen lelkesedéssel készül közösen valamire, akkor az biztosan varázslatosan sikerül. S tulajdonképpen a képzés létrejötte, azóta pedig a működése is ilyen: mindenki hozzá szeretne tenni, közösen alkotni valami igazán különlegeset, ami értéket képvisel. Ezt ünnepeltük a Kobuciban, s a magam részéről nemcsak ezt az egy tanévet, de az azt megelőző sok évnyi munkát, befektetett energiát is.”
Szakadáti-Póka Vanessza
(a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Kar Kortárs Könnyűzene képzésének és a Petőfi Kulturális Ügynökség PEMA Oktatási Programirodájának vezetője)
„Egy fantasztikus este volt! Nagyon jó volt látni a fiatalokban a lelkesedést. Rengeteg zenésztárssal találkoztam: akikkel együtt jártunk suliba, aztán pedig később sokat muzsikáltunk közösen. Látszik, hogy ez egy erős közösség, amit a zene szeretete hozott össze. Szeretnék gratulálni a fellépőknek, nagyon jól játszottak!”
Kaszás Péter (a Margaret Island dobosa)
„Két, számomra feltűnő pozitívumot szeretnék kiemelni: az egyik, hogy a fiatal zenészek valóban együtt játszottak, és nem egymással párhuzamosan zenélő egókat láttam a színpadon. Egyértelmű volt mindenki számára, hogy ő részese az egésznek, annyit játszik csak, amennyit a produkció igényel, és ettől az egész valóban több is lett. A próbákon befektetett munkáról tanúskodott a sok zenekari unisono, a nem hosszú, de jól elhelyezett hangszeres szólók, a jól átgondolt hangszerelések és groove-ok, melyek mind erősítették az énekeseket, vagy szólistákat, nem érződött sehol öncélúnak. (...) A másik, hogy számos saját kompozíció hangzott el a koncerten. Láthatóan bátorítva voltak a diákok, hogy saját zenét írjanak - büszkén mesélték is a dalok közötti konferálás során, hogy milyen személyes élményekből születtek a dalok. Kevés annál jobb érzés van, mint amikor a közönség énekli a dallamodat, a szövegedet, és látod, hogy hatással van. A mesterséges intelligencia korának hajnalán egyre értékesebb lesz a hiteles, valódi érzelmeken és élményeken alapuló emberi művészet, és a PEMA diákjai jó úton haladnak, hogy ezt megvalósítsák.”
Romhányi Áron Artisjus-, eMRTon- és többszörös Fonogram-díjas zeneszerző és zongoraművész
Fotók: Petőfi Kulturális Ügynökség / Hegyi Júlia Lily