A Szívverés a magasban fotókiállítás Csíkszeredában
A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében, a Csíki Székely Múzeum, a Mikó-vár és Csíkszeredai Városháza közreműködésével június 4-én nyílik meg a várban Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítása. A tárlat középpontjában a harangok szimbolikus jelentése áll, kulturális szempontból a nemzeti emlékezet és a nemzeti összetartozás értelmezéseire épül.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítása a Kárpát-medence harangjainak és a magyarság történelmének sokszínű világába hívja a látogatót. E harangok hangjai örömben és bánatban, békében és veszedelemben is együtt rezdülnek, határokon átívelve találnak utat egy egész nemzet szívéhez.
A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében megvalósuló tárlat a nemzeti összetartozás gondolatát élteti, bemutatva a Kárpát-medence harangjainak és magyarságának örök tanúságtételét. „A harang összeköti az Eget a földdel, Istent azzal, akit az Ő képmására teremtett” – hangsúlyozta Berecz András; ezt a gondolatiságot képviseli a tárlat elrendezése is, a három részre osztható fotók a Szentháromságot idézik. A szemlélő, miközben a múltból a jelenbe ér, végigkísérheti a történelem évszázadait, útja a középkori, elnémult harangoktól az ékesen szóló harangnyelvekig vezet. A harang rendeltetése szerint is időt jelez, ünnepre, imára, emlékezésre hív, végső útra kísér, máskor veszedelemre figyelmeztet, az ellenség jöttét jelzi. Vajon létezik-e még olyan zenei eszköz, amely ugyanazon a hangon évszázadok óta ilyen sokféle érzést tud kiváltani? A kérdés a kiállítás számára fontos, hiszen „ezek a képek úgy szólítanak meg igazán, ha megérted a bennük foglalt időt” – írja a kiállításról Orosz István író, grafikusművész. A 24 tablóból építkező tematikus összeállítás grafikai munkáit Szepessy Béla festőművész, grafikus készítette.
A Szívverés a magasban című fotókiállítás csíkszeredai megnyitása különleges történelmi és kulturális jelentőséggel bír. A tárlatnak otthont adó Mikó-vár nemcsak a város egyik legismertebb műemléke, hanem a székelység kulturális és történelmi identitásának kiemelkedő jelképe is. Csíkszereda maga is szimbolikus jelentéssel bír a magyar történelemben: a Székelyföld központjaként mindig is fontos szerepet játszott a magyar kulturális és nemzeti identitás megőrzésében. Egy ilyen helyszínen megrendezett tárlat, amely a Kárpát-medence harangjain keresztül szólítja meg a látogatót, különösen erős üzenetet hordoz: a magyarság határokon átívelő lelki és kulturális egységére hívja fel a figyelmet.
A Mikó-vár falai között felcsendülő „harangszó” így nemcsak a történelemre és a hitre emlékeztet, hanem a jövőbe vetett reményt is jelképezi. Ez a kiállítás tehát nemcsak művészeti élmény, hanem egy mély nemzeti és közösségi tanúságtétel is – méltóképpen Csíkszeredában.
Június 4-én, szerdán 17 órától nyílik meg Berecz András fotókiállítása a Mikó-várban. A megnyitón köszöntőt mond Dr. Karda-Markaly Aranka történész, a Csíki Székely Múzeum igazgatója, Berecz András Kossuth-díjas előadóművész és Ádám Gyula grafikus, fotóművész, az MMA levelező tagja, közreműködik a Codex Régizene Együttes.
A kiállítás 2025. június 4-től július 29-ig ingyenesen megtekinthető 10 és 17 óra között, a Mikó-vár nyitvatartási idejében.
A Szívverés a magasban-kiállítássorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában jött létre.