• A Szívverés a magasban fotókiállítás Beregszászon is

A Szívverés a magasban fotókiállítás Beregszászon is

2025. 05. 26.

A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében, Magyarország Beregszászi Főkonzulátusának és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolának közreműködésével május 28-án nyílik meg a főiskolán Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítása. A tárlat középpontjában a harangok szimbolikus jelentése áll, kulturális szempontból a nemzeti emlékezet és a nemzeti összetartozás értelmezéseire épül.

Fotó: Petőfi Kulturális Ügynökség/ Csiki Vivien
Fotó: Petőfi Kulturális Ügynökség/ Csiki Vivien

Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítása a Kárpát-medence harangjainak és a magyarság történelmének sokszínű világába hívja a látogatót. E harangok hangjai örömben és bánatban, békében és veszedelemben is együtt rezdülnek, határokon átívelve találnak utat egy egész nemzet szívéhez.

A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében megvalósuló tárlat a nemzeti összetartozás gondolatát élteti, bemutatva a Kárpát-medence harangjainak és magyarságának örök tanúságtételét. „A harang összeköti az Eget a földdel, Istent azzal, akit az Ő képmására teremtett” – hangsúlyozta Berecz András; ezt a gondolatiságot képviseli a tárlat elrendezése is, a három részre osztható fotók a Szentháromságot idézik. A szemlélő, miközben a múltból a jelenbe ér, végigkísérheti a történelem évszázadait, útja a középkori, elnémult harangoktól az ékesen szóló harangnyelvekig vezet. A harang rendeltetése szerint is időt jelez, ünnepre, imára, emlékezésre hív, végső útra kísér, máskor veszedelemre figyelmeztet, az ellenség jöttét jelzi. Vajon létezik-e még olyan zenei eszköz, amely ugyanazon a hangon évszázadok óta ilyen sokféle érzést tud kiváltani? A kérdés a kiállítás számára fontos, hiszen „ezek a képek úgy szólítanak meg igazán, ha megérted a bennük foglalt időt” – írja a kiállításról Orosz István író, grafikusművész. A 24 tablóból építkező tematikus összeállítás grafikai munkáit Szepessy Béla festőművész, grafikus készítette.

Beregszász, a történelmi Bereg vármegye központja, a kárpátaljai magyarság egyik legfontosabb kulturális és oktatási központja. Itt található a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, amely a külhoni magyar oktatás egyik bástyája. A Szívverés a magasban kiállítás Beregszászra való érkezése ezért többet jelent pusztán egy művészeti eseménynél: szimbolikus gesztus, amely megerősíti a nemzeti összetartozás eszméjét. A harangok képei és üzenetei emlékeztetnek arra, hogy a magyarság határok felett is közös történelmet, hitet és kultúrát hordoz. A kiállítás a harang szimbólumán keresztül kapcsolja össze az itthoni és külhoni közösségeket – így válik a múlt felidézése jelenbéli üzenetté.

Május 28-án, szerdán 15.15-től nyílik meg Berecz András fotókiállítása a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A megnyitón köszöntőt mond Vári Fábián László költő, közreműködik Ferku Szilveszter gitáron, valamint a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola citerás növendékei.

A kiállítás 2025. május 28-tól ingyenesen megtekinthető II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán.

A május 8-i, budapesti, a május 14-i, lendvai, a május 20-i, kolozsvári, a május 22-i zentai, a május 28-i, beregszászi megnyitót követően június 4-ig további két helyszínen, Kassán és Csíkszeredában nyílik kiállítás.

A Szívverés a magasban-kiállítássorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában jött létre.

***

Berecz András ének- és mesemondó. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Nemzeti Színház társulatának tagja. 1957-ben született Budapesten. Az első dalokat édesanyjától tanulta, aki a híres kunhegyesi táncos, tréfafa és nótafa, Tanka Gábor lányaként sok ilyet tudott. Erdélyben, Moldvában, Felvidéken, Somogyban, Nagykunságban, Nyírségben dalokat, meséket, tréfákat „gyűjtöget”. Tanított magyar népzenét Kalotaszentkirályon, Jobbágytelkén, Sopronban, a torontói York egyetemen, amerikai nyári zenei táborokban, Hollandiában magánkurzusokon. Mesét mondott tolmácsok segítségével kanadai, észt, francia, japán, holland, olasz, egyiptomi közönségnek is. Ez úgy igaz, ahogy hiszitek címmel mesemondókról készített dokumentumfilmet. Három nemzetközi mesemondó találkozó megálmodója, szervezője, műsorvezetője. A Károli Gáspár Református Egyetem Japán Tanszékén műfordítás, mesefordítás kurzusokat tart Kaoru Watanabéval.