Az első meseút 10 évvel ezelőtt nyílt meg a közönség előtt Noszvajon, s az azóta létrejött összesen hat helyszín mindegyike úgynevezett meseterápiás elvek szerint megalkotott, szabadtéri tanösvény. A többségében népmeséket ezek az utak nem iskolás módon, tankönyvízűen dolgozzák fel, hanem játékosan, vidáman és kalandosan, s emellett értékközvetítő és érzékenyítő szerepet is betöltenek. A Meseút szakmai vezetője és megálmodója Tátrai Vanda metamorphoses alkotó és fejlesztő meseterapeuta. A házakat, azok belső tereinek fa és fém dekorációit, interaktív elemeit és figuráit a Farkaskő Művésztelep Egyesület tagjai egyedileg tervezik és kézzel készítik alkotói, különös gonddal. Praktikus és hasznos pluszinformációkhoz ‒ a közeli vendéglátóhelyek adatai és elérhetőségei, a kapcsolódó látványosságok nyitvatartása, rövid bemutatása ‒ minden helyszínen weboldalra mutató QR-kódok segítségével juthatnak az expedíció résztvevői.


Családi kapcsolódásaink révén kerültünk Ráckevére, s nagy örömmel hallottuk, hogy élt itt egy vitéz kapitány, Horváth Nepomuki János, akiről Petőfi a János vitéz alakját formálhatta. Meseterapeutaként nagyon izgalmasnak találtam, hogy a csodálatos és a magyarsághoz nagyon is kötődő költemény mellett megmutassuk azt a vitézt is, akinek Kukorica Jancsihoz hasonló és nem kevésbé kalandos az élettörténete
– meséli Tátrai Vanda.
A 4,5 kilométeres meseút játékosan kalauzol végig Ráckeve legszebb helyein; érdekessége, hogy a település legizgalmasabb pontjait köti össze. Az út babakocsival, biciklivel, kutyával, de akár autóval is kényelmesen végigjárható. Kezdőállomása a város központjában, a Tourinform irodában található, itt tudjuk átvenni a belépőjegyünket, az eligazodást segítő térképet és a ládikókat nyitó, titkos kulcsunkat is. Az egyik állomás elvezeti a kirándulókat az igazi hős, Horváth Nepomuki János síremlékéhez, ahol, ha szeretnénk, egy szál virágot is elhelyezhetünk. A mesés kaland a Vadkacsa Szabadstrandon ér véget, melynél hűsítőbb és izgalmasabb helyszín nyáron nem is kínálkozhatna.




Mód nyílik olyan kérdésekkel, gondolatébresztő felvetésekkel foglalkozni, melyekre egyébként nem lenne időnk, lehetőségünk. A program így nemcsak vidám s tartalmas családi kikapcsolódás, baráti időtöltés, de lehetőséget ad a belső utazásra, magunk és egymás jobb megismerésére is.
Célunk volt, hogy a János vitéz kapcsán látogatóink beszélgethessenek arról, hogy nemcsak a színötös bizonyítvány adhat okot a büszkeségre, hanem az is, ha valaki tud egy teát főzni az anyukájának. Minden gyerek értékes, s e meggyőződésünk megmutatása, s minél több gyerekben való elültetése hitvallásunk legfontosabb pillére
– mondta el Tátrai Vanda.
További információ: meseutazok.hu